консультує: адвокат, засновник АБ “Дворська і партнери” Ірина Дворська

Ви підприємець, малого, середнього чи великого бізнесу. І ви ведете бізнес через укладення у письмовій формі договорів, міжнародних контрактів на експорт/імпорт з контрагентами і клієнтами.

З нашого досвіду, як правило, у великого бізнесу є можливість скористатися перед укладенням договорів, а тим більше міжнародних контрактів, юридичною підтримкою юриста, і немає значення штатного чи на аутсорсингу.

 А от про малий та середній бізнес такого сказати з упевненістю не можна.

І тепер в умовах нової кризи, яка спричинена COVID-19 коронавірусної інфекції, та відповідно прийнятих у зв’язку із цим Постанови КМУ №211 від 11.03.2020 року та Закону №530-IX  від 17.03.2020 р. та Закону №533- IX від 17.03.2020 р., а саме введенням карантину, який впливає на зупинення бізнес-процесів, постають питання, як юридично грамотно, вижити в таких умовах?

Давайте проаналізуємо положення ваших договорів, міжнародних контрактів і з’ясуємо, яка у вас ситуація з ними:

 1. Договором/Контрактом не передбачений розділ про форс мажор.
 2. Договором/Контрактом передбачений розділ про форс мажор, але таку обставину непереборної сили як карантин, не включено до переліку.
 3. Договором/Контрактом передбачені умови про форс мажор, втому числі карантин і визначений порядок їх врегулювання у позасудовому порядку.

Що дає такий аналіз положень договору?

Якщо договір підпадає під п. 1 та 2 вищезазначеного переліку, то у вас не має можливості посилатися на дію форс мажорних обставин, і не можливістю виконання взятих на себе зобов’язань та уникнення відповідальності за невиконання цих обов’язків.

Якщо ж у договорі міститься вся інформація, яка зазначена пунктом 3, то ваші шанси на позитивне вирішення набагато збільшуються.

Але…

Ми знаємо, що Постановою №211 від 11.03.2020 року було запроваджено карантин на всій території України, а Законом №530-IX  від 17.03.2020 р. та Закону №533- IX від 17.03.2020 р. було доповнено частину 2 статті 14-1 Закону України “Про Торгово -промислову палату України” словом “карантин”.

І таким чином, у вас є можливість довести свою неспроможність у виконанні зобов’язань шляхом отримання сертифікату в ТПП, про це читайте далі.

Але спочатку, пропонуємо розглянути, що ж таке ФОРС-МАЖОР і чим він може стати вам у нагоді?

Положення статі 617 Цивільного кодексу України та ст. 218 Господарського кодексу України, встановлено, що підприємець не буде нести відповідальність за порушення свого обов’язку по договору, а саме шляхом його невиконання чи неналежного виконання, якщо не доведе, що належне виконання зобов’язань виявилося неможливим внаслідок  дії непереборної сили тобто форс мажору.

Однак, наявність обставини непереборної сили, а саме карантину не є підставою для звільнення від відповідальності по договору, це лише є вашою можливістю довести, що внаслідок дії карантину, який спричинив негативні наслідки для вашого бізнесу, ви не змогли виконати належним чином, умови договору чи міжнародного контракту.

Тобто, довести, що між тим що сталося внаслідок дії карантину на території України і тим як це вплинуло на неможливість виконання вами зобов’язань по договору є причинно-наслідковий зв’язок.

Якщо дійсно є негативні наслідки для вашого бізнесу в частині невиконання чи неможливості виконання умов договору, ви маєте право звернутися до відповідної територіальної Торгово-промислової палати і отримати сертифікат, яким буде підтверджена ця обставина.

Однак, до моменту звернення до ТПП, вам необхідно направити повідомлення вашому контрагенту про неможливість виконання вами взятих на себе обов’язків по діючому договору.

Зверніть увагу, що отримання сертифікату можливе лише по одному договору, якщо у вас їх 10 чи 100, по яким ви не можете виконати поставку товару чи надати послуги, внаслідок обставин про які ми розповіли вище, то відповідно потрібно отримати сертифікат по кожному із них.

Вартість сертифікату ТПП визначається за тарифами ТПП, а для представників малого (мікро підприємництва) бізнесу у розумінні статті 55 Господарського кодексу України, є:

фізичні особи -підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, сертифікат видається безкоштовно.

юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Суб’єктами малого підприємництва є:

фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Є один нюанс, про який вам варто знати. Форс мажором (обставиною непереборної сили) в законодавчому розумінні не можуть бути:

 • Відсутність необхідних коштів, якщо ви є платником по Договору.
 • Порушення зобов’язань перед вами – ваших контрагентів (постачальників товарів чи послуг), внаслідок чого це призведе до порушення вами умов договору перед вашим замовником, покупцем і т.д.
 • Відсутність на ринку потрібних коштів для виконання по договору зобов’язань товарів.

Наразі, ТПП України через масовість звернень, спростила пакет документів для звернення, тепер можна подавати наступні документ:

✔️відповідна форма заяви, підписана керівником підприємства (https://ucci.org.ua/zaiavi-pro-zasvidchiennia-fors-mazhornikh-obstavin);

✔️копія договору;

✔️копія наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів;

✔️повідомлення (сповіщення іншої сторони). 

Надсилати документи слід в електронному варіанті на електронну адресу: ucci@ucci.org.ua

Як вирішити питання про уникнення відповідальності у інший законний спосіб?

Провести переговори та внести зміни до Договору за взаємною згодою з вашим замовником, покупцем і т.д.

У питанні отримання сертифікату ТПП та вирішення питання шляхом переговорів та внесення змін до договору, ви можете скористатися юридичною підтримкою Адвокатського бюро «Дворська і партнери»: за телефоном: +38 093 254 27 88, і направити документи на електронну пошту: advokat@dvorska.com.ua

І в якості бонусу надаємо відповіді на часте запитання від наших клієнтів:

Чи можу я не платити, як роботодавець заробітну платню або звільнити працівника через неможливість виплати заробітної плати та неможливості нормальної роботи моїми працівниками?

Ні. Не можете, тому що це є порушення норм трудового законодавства України та прав ваших співробітників.

Крім того, Кримінальним кодексом України передбачена кримінальна відповідальність за грубе порушення законодавства про працю (ст. 172 ККУ) та грубого порушення угоди про працю (ст. 173 ККУ).

Працівника за його згодою можливо перевести:

– на неповний робочий день (ст. 53 Кодексу законів про працю України);

–  на віддалену роботу. Таку можливість надано п. 2 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України № 530- IX від 17.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», який передбачає, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може доручити працівникові виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома.  

– у відпустку за свій рахунок. Стаття 26 ЗУ «Про відпустки» та ст. 84 Кодексу законів про працю, Законом України № 530- IX від 17.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» було доповнено новою частиною згідно якої, термін  перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк, який становить 15 календарних днів.

– простій. Згідно, статті 34 Кодексу Законів про працю:  простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

А згідно ст. 113 КЗпП України, за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Адвокатське бюро «Дворська і партнери», як Адвокат для бізнесу, здійснює юридичну підтримку та надає повний юридичний супровід:

 • Підготовки документів для отримання сертифікату ТПП;
 • Представництво інтересів перед контрагентами щодо звільнення від відповідальності за порушення (невиконання чи неналежного виконання) зобов’язань за договором/контрактом;
 • Представництво інтересів та захист бізнесу у судах України;
 • Надання юридичних консультацій та правових висновків;
 • Юридична допомога у звільненні у зменшенні або не сплаті орендних платежів за офісні приміщення.

Адвокатське бюро «Дворська і партнери»

02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 19, офіс 1203

запис на консультацію: +380932542788

електронна пошта: advokat@dvorska.com.ua