реєстрація фоп, реєстрація підприємця 2018 р., єдиний податок, 1,2,3 група, звіти податкова

З чого починається бізнес? Це перше питання, яке задає собі майбутній підприємець.

Бізнес – починається із ідеї, яку потрібно якнайшвидше реалізувати в життя.

Саме, “ідея” зайнятися певним видом діяльності, яка буде затребувана суспільством та буде приносити користь і задоволення, надає змогу реалізувати свій потенціал у тій сфері, в якій людина почуває себе професіоналом чи принаймні, їй це дуже подобається і вона хоче спробувати.

Психологічно, особа, яка вперше вирішила зайнятися підприємництвом, та не планує, поки, що, великих фінансових обертів та потужного штату співробітників, обирає просту організаційну форму для своєї майбутньої офіційної діяльності, таку як – реєстрація ФОП (Фізична особа-підприємець).

Хто може стати підприємцем – ФОП в Україні?

Чітких обмежень, спеціалізований Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» не містить. Однак, це не означає, що таких вимог немає зовсім.

Так, підпунктом 2 пункту 2 статті 55 Господарського кодексу України, визначено, що суб’єктами господарювання – є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

В свою чергу, пунктом 1 статті 55 Господарського кодексу України, визначено, що суб’єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

В Цивільному кодексі України, в пункті 1 статті 50 передбачено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Повна цивільна дієздатність наступає по досягненню фізичною особою 18 річного віку (повноліття).

*для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності – необхідне подання нотаріально посвідченої згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування.

При цьому, обсяг цивільної правоздатності фізичної особи включає наступне:

 1. Усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов’язки.
 2. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом.
 3. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом.
 4. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства.
 5. Фізична особа здатна мати обов’язки як учасник цивільних відносин.

На цьому етапі, напевно, ви вже визначилися, яким саме бізнесом будете займатися. І якщо у вас є продукт, товар, який ви готові запропонувати чи ви є професіонал по наданню послуг у певній сфері, і до Вас вже почали звертатися клієнти, то звичайно, що поради в цій статті допоможуть вам стати на крок ближче до мети.

Щодо особливостей державної реєстрації фізичних-осіб підприємців для іноземних громадян та фізичних-осіб переселенців із окупованої території України, дізнайтеся в консультації з юристом за наступними контактами або заповніть форму онлайн-чату.

Залежно від того, хто ваші клієнти в першу чергу і який обсяг доходу, який ви плануєте від своєї діяльності, як ФОП, ви маєте обрати для свого бізнесу зручну модель податкової взаємодії.

Станом на сьогодні, податкове законодавство пропонує фізичним особам-підприємцям в Україні загальну систему оподаткування та наступні спрощені податкові моделі для підприємців:

1 група – ФОП, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно торгівлю на ринках або надають побутові послуги населенню.

Обсяг доходу – не перевищує 300 тисяч гривень ( у 2015 році – аналогічні вимоги);

2 група – ФОП, які надають послуги платникам єдиного податку або населенню. Виробництво та продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Наймані працівники – до 10 осіб, обсяг доходу – до 1,5 млн. гривень ( у 2015 році – аналогічні вимоги);

3 група – ФОП та юридичні особи, які мають дохід до 5 млн. гривень (у 2015 році – до 20 млн.грн.);

4 група – с/г товаровиробники, у яких частка сількогосподарського товаровиробництва за попередній податковий рік дорівнює чи перевищує 75% ( у 2015 році – аналогічні вимоги).

По базі оподаткування: ставки єдиного податку та єдиного внеску по спрощеній системі оподаткування  виглядають наступним чином:

1 група –  Ставка – до 10% прожиткового мінімуму. *ЄСВ – 22% бази нарахування;

2 група –  Ставка – до 20% мінімальної заробітної плати. *ЄСВ – 22% бази нарахування;

3 група – Дохід. Ставка: 3% доходу – з ПДВ, 5% доходу – без ПДВ. *ЄСВ -22% *МЗП;

4 група – 0,16 – 5,4% нормативно грошової оцінки 1га землі , в залежності від виду земель (у 2015 році – 0,09-1,35%).

*Порядок розрахунку ЄСВ в 2017 -2018  році

Законом України  “Про державний бюджет” на 2017 рік встановлено МЗП у розмірі 3200 грн. (3723 грн. з 01.01.2018 року згідно ЗУ “Про державний бюджет на 2018 р.”)

У зв’язку із цим, до сплати ЄСВ, у випадку, якщо ФОП сплачує за себе особисто, підлягають такі суми:

⇒ 1 група*:  з 01 січня по грудень 2017 року  = 3200 х 0,5 =  1600 х 0,22 = 325 грн.;

З 01 січня 2018 року = 3723 х 0,22 = 819,06 грн.

⇒ 2, 3 група*: з 01 січня по грудень 2017 року = 3200 х 0,22 = 704,00 грн.

*з 01 січня по грудень 2018 року = 3723 х 0,22 = 819,06 грн.

*Для ФОП 1,2,3 групи, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування, розрахунок ЄСВ здійснюється, виходячи із мінімального страхового внеску, який визначається із мінімальної заробітної плати.

Максимальний розмір ЄСВ в 2017 році обраховується із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на місяць, що дорівнює 25 розмірам такого мінімуму, і в числовому розмірі ЄСВ становить: 1600,00 *22%*25 = 8800,00 грн.

Із січня 2018 року – із розміру мінімальної заробітної плати, яка становить не більше 15 її розмірів тобто 55845 грн.  в місяць.

Станом на 01.01.2017 р. встановлено прожитковий мінімум – 1600 грн./міс.

Станом на 01.01.2018 р. – 1762 грн./міс.

⇒ пенсіонери по віку та інвалідності не платять ЄСВ за себе.

Ставка єдиного соціального внеску сплачується ФОП незалежно від того чи  отримано ним дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року. Такі зміни були внесені до аб. 2 п. 2 статті 7  ЗУ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” і набули чинності із 01.01.2017 р.

Законодавча ініціатива: 16 січня 2017 року було подано Проект Закону № 5644 про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо повернення до сплати єдиного соціального внеску в залежності від наявності доходу суб’єктів малого і середнього підприємництва та запобігання їх масовому припиненню.

**Порядок розрахунку єдиного податку в 2017 році

Законом України “Про державний бюджет на 2017 р.”, також були внесені зміни до пункту 293.1 Податкового кодексу України. Таким чином, розрахунок єдиного податку здійснюється в такому порядку:

⇒ 1 група: 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто 1600 х 10% = 160,00 грн., з 01 січня 2018 року 1762х10% = 176,20 грн.

⇒ 2 група: 20% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто 3200 х 20% = 640 грн., з 01 січня 2018 року 3723 х 20% = 744,60 грн.

⇒ 3 група: у відсотках до доходу (відсоткові ставки), 3% доходу – з ПДВ, 5% доходу – без ПДВ.

Ознайомитися із розмірами єдиного податку та ЄСВ у грошовомі виразі,  у 2016 році, Ви зможете тут.

ВАЖЛИВО!  Законодавством забороняється бути на спрощеній системі оподаткування – єдиному податку (ЄП):

 1. Юридичним особам, у статутному капіталі яких сукупність частин, що належать юридичним особам – неплатникам ЄП, 25% та більше;
 2. Представництва, філіали, відділення та інші відособлені підрозділи юридичної особи – неплатники ЄП;
 3. Фізичні та юридичні особи – нерезиденти;
 4. Підприємці та юридичні особи, які мають податковий борг на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП (крім, безнадійного податкового боргу, який виник в результаті форс-мажорних обставин).

Також є обмеження щодо зайняття певними видами господарської діяльності ФОП, який перебуває на спрощеній системі оподаткування для 1-3 групи, а саме:

фоп нон стоп4

А це означає, що іншими видами підприємницької діяльності ФОП може займатися, при цьому визначивши їх відповідний код по КВЕД – Класифікатор видів економічної діяльності.

Для державної реєстрації фізичної особи-підприємця, ви можете скористатися двома шляхами.

Перший, досить класичний – це звернення по місцю реєстрації проживання в орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Для внесення даних до єдиного державного реєстру для проведення державної реєстрації необхідні наступні документи:

1) заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем;

2) заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, – за бажанням заявника;

3) нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування – для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності.

4) Копія довідки про присвоєння індивідуального податкового номеру фізичної особи (ІПН), також заповнюється у графі заяви «реєстраційний номер облікової картки платника податку».

При заповненні реєстраційної картки, можуть виникнути питання, тому, зверніть будь-ласка увагу, на те, що:

 • Якщо картка заповнюється від руки – то необхідно заповнювати друкованими літерами;
 • Також реєстраційну картку дозволено заповнювати на комп’ютері;
 • Якщо ваші документи, державному реєстратору, подає ваш представник, то від вас потрібна нотаріальна довіреність на дану уповноважену особу;
 • Рекомендовано отримувати виписку з ЄДР особисто, про, що необхідно зробити відмітку в кінці реєстраційної картки – «особисто».

З підготовленим пакетом документів, звертайтесь до державного реєстратора у відповідний орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за місцем проживання.

Замовляйте послугу з державної реєстрації ФОП  вже зараз за телефоном: +38 067 501 66 15  або +38 093 254 27 88 , вартість юридичної консультаціїї та послуги з реєстрації вказано в розділі “Правова допомога ФОП”.

Другий шлях є простішим, так як, оптимізує ваш час в деякій мірі.

Ви можете сміливо скористатися електронною формою державної реєстрації фізичної особи-підприємця на офіційному сайті Міністерства юстиції України за лінком тут.

Однак, скористатися даним ресурсом ви зможете після отримання електронного цифрового підпису (ЕЦП), (ЕЦП Приватбанку не підійде).

На сайті Міністерства юстиції оберіть категорію – Реєстрація бізнесу, ГО та СМІ. Перед вами відкриється сторінка, яка вказана на фото нижче, натисніть на потрібну категорію і слідуйте рекомендаціям із покрокової інструкції, як діяти далі. Також одночасно із заявою на реєстрацію, ви можете подати і заяву про обрання спрощеної системи оподаткування (обрання однієї із груп єдиного податку).

Також, послуги по державній реєстрації ФОП надає Документ-сервіс “Готово”.

Яким би шляхом ви не скористалися в процесі державної реєстрації ФОП, по завершенню,  ви отримаєте Виписку про державну реєстрацію, вас, як фізичної особи-підприємця.

Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – виписка) – документ в електронній формі, який формується та оновлюється за результатами проведення реєстраційних дій і містить відомості про фізичну особу – підприємця, у тому числі про взяття на облік в органах державної статистики та державної фіскальної служби.

Але це ще не все…

Після отримання виписки про державну реєстрацію, вам необхідно звернутися в органи фіскальної служби, із заявою про отримання виписки з реєстру платника єдиного податку, а також подати книгу обліку доходів  на реєстрацію.

*дані з Реєстру платників єдиного податку можна побачити на Єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та офіційному веб-сайті ДФСУ.

В визначений термін, знову звертаєтесь до інспектора фіскальної служби для отримання на руки виписки з реєстру платника єдиного податку та зареєстрованої книги обліку доходів.

Постановка на облік фізичної особи-підприємця у фондах соціального страхування здійснюється тільки у разі наміру використовувати найману працю. Фізична особа-підприємець має право працювати як з печаткою так і без неї. Фізична особа-підприємець не зобов’язана мати рахунок у банку.

Вітаю, ваша мрія збулась, тепер ви ФОП – фізична особа-підприємець.

Задати запитання або залишити відгук про статтю, Ви можете у формі нижче:

 

 

Сохранить

Сохранить