Податок на майно – це місцевий податок, який включає в себе податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортний податок; плату за землю.

Далі мова піде про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Хто платник податку?

Податок на нерухоме майно сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Платники податку на об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, визначені статтею 266.1.2  Податкового кодексу України.

Що оподатковується?

126549_54a92665ea72654a92665ea75cОб’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. При цьому, об’єкти житлової нерухомості – будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.  До об’єктів нежитлової нерухомості – будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.

За що доведеться сплатити податок?

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

При цьому, обчислення бази оподаткування для фізичних осіб здійснюється контролюючим органом на підставі отриманих ним, безоплатно у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, даних по кожному такому об’єкту оподаткування та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності, а юридичні особи – здійснюють таке обчислення самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

При цьому, законодавством передбачені пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб, які володіють об’єктом житлової da4f62a-map-bigнерухомості. Так, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Як буде нараховуватись податок: за якою ставкою та за який період?

Percent sign in magnifying glass --- Image by © Matthias Kulka/zefa/Corbis
Percent sign in magnifying glass — Image by © Matthias Kulka/zefa/Corbis

Ставка податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування..

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Так, наприклад,  для міста Бровари, пунктом 2.3.1. Рішення міської ради від 07.06.2016 №225-15-07 “Про встановлення місцевих податків і зборів, ставок земельного та акцизного податків на території м. Бровари на 2017 рік”,  встановлено ставки податку для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

Пільги по сплаті податку згідно умов визначених Рішенням Броварської міської ради №225-15-07, для квартир, що перебувають у власності фізичних осіб  загальною площею до 60 кв. метрів, а для житлових будинків, що перебувають у власності фізичних осіб загальною площею до 120 кв. метрів.

На 01 січня 2017 року, розмір мінімальної заробітної плати становив 3200 грн., тому ставка податку буде становити 32 грн. за 1 кв.м. бази оподаткування.

Розглянемо приклад: якщо Ваша квартира становить 110 кв. м., то обчислення буде здійснюватися наступним чином: 110 кв.м. – 60 кв.м. = 50 кв.м. х 32 грн. = 1600 грн. за 2017 рік.

По такому принципу обчислюється податок, якщо у власності є два об’єкти однакового житлового нерухомого майна – квартири (по ПКУ – 60 кв.м./ за рішенням №225-15-07 для м. Бровари – 60 кв.м.)/будинки (по ПКУ – 120 кв.м./ за рішенням №225-15-07 для м. Бровари – 120 кв.м.).

 Припустимо, що одна квартира – 92 кв.м., друга – 56 кв.м.: 92 + 56 = 148 – 60 = 88 х 32 грн. = 2816 грн. за 2017 рік. Так само, по аналогії і обчислюється податок для житлових будинків.

Якщо, у власності перебуває квартира та житловий будинок, то згідно статті 266.4 Податкового кодексу України, для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – база оподаткування зменшується на 180 кв. метрів.

Наприклад, квартира – 60 кв., а житловий будинок – 120 кв.м., то платник звільняється від сплати від податку на нерухоме майно.

Однак, в цьому порядку є і нові зміни, які були внесені Законом No 909 –VIII «Про внесення змін до Податкового  кодексу України та деяких законодавчих актів  України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Так,  згідно підпункту г) статті 266.7.1 Податкового кодексу України в новій редакції, за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку,  збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Новинкою у податковому законодавстві, у зв’язку зі змінами внесеними від 21.12.2016 року в ПКУ, з’явилося положення пункту 266.8.1. ПКУ наступного змісту: ” У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому він набув право власності.”

Порядок та строки сплати податку на нерухоме майно

Податок сплачується за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

0001Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків.

Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації”.

 

Податок на майно – українці отримали платіжки в свої поштові скриньки. Скринька Пандори працює! – дивіться у репортажі телеканалу “Ранок з Україною”

 

 

Чому українців змушують платити податок на нерухомість дивіться відео від ТСН.

 Ви бажаєте зробити уточнення по статті, чи у вас виникли питання?  – будь-ласка залишайте їх у коментарях у формі нижче.

Підписуйтесь на отримання новин та читайте інші статті із цієї та інших рубрик.

 Будьмо дружніми – діліться корисною інформацією із вашими друзями.

Для отримання юридичної консультації  – заповніть форму “отримати консультацію”.

 

 

 

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

 

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

4 Thoughts to “Анонс: вже 1 липня 2017 року – податок на нерухомість по всій Україні!”

  1. Iryna Dvorska

    Рада, що дана консультація стала для Вас корисною.

  2. Iryna Dvorska

    Fidel Varadero, доброго дня! Дякую за запитання.
    Згідно підпункту 266.7.2. пункту 266.7 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
    Якщо, податкове повідомлення-рішення не прийшло в зазначений термін, то платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних або отримання додаткової інформації.
    Тому, якщо наявна Ваша нерухомість, офіційно внесена до реєстру речових прав на нерухоме майно та підпадає під базу оподаткування визначену нормами Податкового кодексу України, і Ви не отримали податкове рішення-повідомлення , за вашим бажанням, Ви маєте право звернутися за місцем реєстрації до фіскальної служби з цього питання.

  3. MaxGabroFeado

    Good work! Thanx you concerning you affair

Leave a Comment